خرابی آسانسور

به جرات می‌توان گفت که بکار بردن قطعات نامرغوب، بی‌کیفیت و ارزان قیمت از بزرگ‌ترین دلایل خرابی آسانسور می‌باشند. دلیل استفاده از این قطعات کم کردن هزینه‌های نصب آسانسور است. در واقع باید گفت که استفاده از قطعات نامرغوب در کارکرد نرمال آسانسور اختلال ایجاد می‌کند و نه تنها باعث کاهش هزینه‌ها نمی‌شود بلکه فرسودگی زود هنگام و خرابی آسانسور را نیز به همراه دارد. بنابراین افرادی که از این قطعات استفاده می‌کنند باید خود را برای خرابی آسانسور و تعمیر پی‌درپی آن آماده کنند.

از دیگر عللی که موجب خرابی آسانسور می‌شود، استفاده ناصحیح از این وسیله است. بارها شاهد بروز حوادث ناگوار در آسانسورها به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین، مقررات و استانداردهای آسانسورها بوده‌ایم که موجب ضررها و دردسرهای فراوانی گشته است. سرویس و نگهداری به موقع آسانسور توسط افراد متخصص می‌تواند استفاده بی‌خطر از این وسیله مکانیکی را برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر کابین آسانسور شما دارای علائم فرسایشی و یا کمی قدیمی شده است، اگر از طراحی کابین خود و از عملکرد شرکت قبلی ناراضی هستید، وقت آن رسیده که با شرکتی تماس بگیرید که در این زمینه حرفه‌ای است. ما در طراحی کابین آسانسور حرف‌های بسیاری برای گفتن داریم و می‌توانیم بخشی از آن را تعویض و یا تمام فضای آن را بازسازی کنیم.

علت خرابی آسانسور

خرابی آسانسور 3

 

امروزه شاهد نقش مهم و اساسی آسانسورها در ساختمان‌ها هستیم. این وسیله در اشکال مختلف در ساختمان‌ها و بناهای گوناگون نصب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه این دستگاه حمل و نقل مسافر و بار از طبقه‌ای به طبقه دیگر می‌باشد و حرکت آن به صورت عمودی است. گاهی اوقات بنا به دلایلی با خرابی آسانسور و ایجاد اشکالاتی در آن مواجه می‌شویم. البته این نکته را باید در نظر گرفت که بسیاری از خرابی‌های بی‌مورد که ممکن است با گذشت زمان خسارت‌های مالی فراوانی را به وجود آورد با سرویس و نگهداری منظم آسانسور قابل پیشگیری هستند. به همین دلیل بهتر است در اسرع وقت برای سرویس آسانسور خود، با یک شرکت معتبر قراردادی سالیانه تنظیم کنید.

عوامل زیادی در خرابی آسانسورها نقش دارند و باید به این نکته توجه داشت که به دلیل وجود قطعات مختلف در آسانسور، عیب‌یابی از آن کار بسیار مشکل و پیچیده‌ای می‌باشد. بدین منظور لازم است که تعمیرکار علاوه بر شناخت قطعات، از تاثیر متقابل هر یک از قطعات آسانسور نسبت به یکدیگر، آگاهی کاملی داشته باشد. آموزش عیب‌یابی مقدمه‌ای برای یادگیری و تشخیص خرابی آسانسور به حساب می‌آید و باعث جلوگیری از هرگونه اتفاق غیرمترقبه‌ای می‌گردد. در این صورت هنگام خرابی آسانسور می‌توان از افراد آموزش دیده در این زمینه کمک گرفت و مسئول تعمیر آسانسور غرب تهران را مطلع ساخت تا هر چه زودتر جهت سرویس آسانسور اقدام کند. اطلاع به موقع باعث کاهش هزینه‌های احتمالی شده و از توقف آسانسور جلوگیری می‌نماید و مهم‌تر از همه ایمنی این وسیله پرمصرف را افزایش می‌دهد.

همانطور که گفتیم یکی از عوامل خرابی آسانسور استفاده نادرست از این دستگاه است. در واقع برخی از افراد با استفاده نادرست از آسانسور باعث ایجاد مشکلاتی در آن می‌شوند. به عنوان مثال استفاده بیش از حد مجاز از ظرفیت آسانسور مثلا در هنگام اسباب‌کشی، ضعیف‌تر شدن موتور آسانسور را به همراه دارد.

گیر کردن آسانسور نیز مشکل دیگری است که به ایراد فنی گیربکس، جمع شدن سیم‌های فولادی نگهدارنده و در برخی مواقع به خارج شدن کابین از ریل ارتباط دارد.

گاهی ممکن است آتش‌سوزی در آسانسور رخ دهد که دلیل آن چیزی جز نصب قطعات بی‌کیفیت و غیراستاندارد نیست. البته این اتفاق گاهی به دلیل فرسودگی قطعات نیز رخ می‌دهد.

خرابی آسانسور1

 

عیب‌یابی آسانسور

با توجه به آنچه گفته شد تعمیر و نگهداری آسانسور شامل کنترل و بازبینی قطعات اصلی می‌شود. این کنترل باید به صورت ماهیانه و توسط سرویسکار انجام گیرد تا از خرابی آسانسور جلوگیری شود. این کنترل ماهیانه موجب می‌گردد تا عیب‌یابی آسانسور به خوبی انجام شود و خرابی‌های بی‌مورد شناسایی شوند. اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور به قدری بالا است که این امر از بروز بسیاری از مشکلات در آسانسور جلوگیری می‌کند. هنگامی که در یک آسانسور سنسورها دچار خرابی شوند، با وجود اینکه برای باز و بسته شدن درب مشکلی ایجاد نمی‌شود اما این خرابی، مکانیزم آسانسور را دچار مشکل خواهد کرد. در این مثال اگرچه ظاهرا خرابی آسانسور جدی نیست اما پس از گذشت مدتی شاهد خرابی‌ها و هزینه‌های زیادی برای تعمیر مکانیزم آسانسور خواهید بود. عیب‌یابی به موقع این مشکلات کوچک از بروز خسارت‌های بزرگ این چنینی جلوگیری خواهد کرد.

در ادامه قصد داریم چند نمونه از خرابی آسانسور را مورد بررسی قرار دهیم.

توقفات بی مورد آسانسور

بی‌تدبیری و عدم سرویس به موقع ممکن است موجب خرابی آسانسور و توقف‌های ناگهانی آن گردد. هنگامی که عیب‌یابی این موضوع توسط کارشناسان آسانسور انجام می‌شود، مشخص می‌گردد که خطاها و معایب الکتریکی عامل اصلی این توقفات هستند. در آسانسورها از دو نوع فتوسل و یا چشمی استفاده می‌شود که بصورت فتوسل چشمی و فتوسل پرده‌ای می‌باشند. در صورت متوقف شدن آسانسور در طبقه‌ای و حرکت نکردن آن، ممکن است چشمی آسانسور دچار مشکل شده باشد و یا بطور کامل خراب باشد، که در این صورت فتوسل آن بایستی تعویض گردد.

مشکلات درب طبقه و کابین آسانسور

یکی از مواردی که در خرابی آسانسور باید به آن اشاره کنیم زمانی است که درب کابین باز می‌گردد اما درب آسانسور بسته مانده است و باز نمی‌شود. در مورد این مساله باید موضوع اختلال در عملکرد قفل دربازکن را مورد بررسی قرار داد. این اتفاق زمانی می‌افتد که دستگیره قفل طبقه با کمان دربازکن فاصله زیادی دارد. گاهی نیز شاهد آن هستیم که کابین در طبقه مورد نظر توقف کرده اما درب اتومات آن باز نمی‌شود. سرویسکاران علت این مساله را چسبیده شدن لته‌های درب اتوماتیک کابین آسانسور به روی ریل‌ها و یا ضعیف شدن موتور سر درب کابین می‌دانند. گاهی اوقات نیز بررسی سیم‌های C و COM می‌تواند برای رفع این مشکل کارساز باشد. هنگام روبه‌رو شدن با کند و یا تند حرکت کردن درب کابین، می‌توان به راحتی و از روی درب اتومات، سرعت را تنظیم کرده و یا گزینه ریست را انتخاب کرد.

خرابی آسانسور 2

 

علت خرابی موتور آسانسور

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خرابی آسانسور، روشن نشدن موتور این دستگاه می‌باشد. در صورت بروز این مشکل باید سیم‌های رابط، اتصالات، کلیدها، دوشاخه و پریز را مورد بررسی قرار داد. احتمال آنکه قسمتی از مدار الکتریکی قطع شده باشد بسیار زیاد است. عمده اشکالاتی که در موتور آسانسور رخ می‌دهد به گیربکس آن مربوط می‌شود. لرزش‌های اتاقک آسانسور می‌تواند یکی از عوامل نشان‌دهنده خرابی در موتور گیربکس آسانسور باشد. در این صورت می‌بایستی موتور گیربکس را کاملا بررسی کرد و پس از عیب‌یابی به تعمیر آن پرداخت.

استارت و استوپ‌های شدید هنگام حرکت یا توقف کابین آسانسور

خرابی آسانسور در این مورد خود با تکان‌های شدیدی در هنگام ایستادن و یا حرکت آسانسور نشان می‌دهد که از عوامل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنظیم نبودن فنرهای مگنت ترمز موتور آسانسور

بالانس نبودن وزن کابین با وزن کادر بدنه

مشکل گیربکس آسانسور

 

مهم‌ترین علل خرابی آسانسور

 • جلوگیری از بسته شدن درب‌ها توسط افراد
 • کشیدن درب آسانسور قبل از رسیدن کابین به طبقه
 • وارد کردن ضربه به درب‌ها و کف آسانسور
 • بی‌توجهی به صداها و لرزش‌های غیرعادی و هشدار دهنده
 • توجه نکردن به ظرفیت آسانسور و حمل بارهای سنگین توسط آن
 • استفاده از آسانسور توسط کودکان برای بازی
 • فرسوده و قدیمی بودن قطعات
 • استهلاک قطعات به دلیل نصب غیراصولی
 • انجام ندادن سرویس آسانسور بطور منظم
 • استفاده از تعمیرکار متفرقه که دارای تخصص کافی در این زمینه نمی‌باشد
 • وجود خرابی در برد تابلو فرمان و برد درب

هر یک از موارد گفته شده از عوامل مهم خرابی آسانسور می‌باشند که باید در هنگام سرویس و تعمیر آسانسور آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.

پرسش و پاسخ متداول

پس از بازدید از آسانسور شما، نمونه های آسانسور در گوشی و آلبوم به شما نمایش داده می شود و پس از انتخاب شما، مطابق سلیقه شما آسانسوز بازسازی می شود.

سرویس های آقای آسانسور، در طول هفت روز هفته، از ساعت 8 تا 22 ارائه می گردد.

پس از حضور نیروی فنی در محل شما و بررسی نمونه انتخابی شما، با توجه به متریال و تجهیزاتی که قرار است در آسانسور به کار رود برای شما بودجه مورد نیاز براورد می شود و پیش فاکتور ارسال می شود

خیر، بازدید اولیه برای بازسازی اسانسور بصورت رایگان انجام می شود.

درخواست قیمت و اطلاعات بیشتر